Szanowni Państwo,

Zbigniew Bartuzi

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do udziału w XIII Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, który odbędzie się w dniach 26-29 września 2018 r. w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach.

Hasło najważniejszego spotkania polskich alergologów brzmi: „Alergia i środowisko”. Zaczynamy coraz większą wagę przykładać do tego jak żyjemy, jak się odżywiamy i jak spędzamy czas. Medycyna patrząc w wewnątrz człowieka, chce także dostrzegać to co na zewnątrz. Wracamy powoli do tego co przed tysiącleciami powiedział o celu pracy lekarza Hipokrates: „Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury.”

Nasz najbliższy Kongres chcemy poświęcić właśnie tej kwestii – jak nasze współczesne środowisko wpływa na rozwój alergii u pojedynczej osoby, a jak w całej populacji? Jakie środowisko chroni przed alergią, a jakie naraża na choroby alergiczne? Gdzie alergik może przebywać bez uczucia dyskomfortu, a gdzie jego dolegliwości stają się jeszcze bardziej dojmujące? Czy środowisko pracy ma wpływ na rozwój alergii? Tych pytań jest wiele i nauka ciągle szuka na nie odpowiedzi. Nasi pacjenci oczekują bowiem nie tylko właściwej terapii farmakologicznej, ale i porad życia codziennego – każdy z nas w swojej praktyce lekarskiej spotyka się z pytaniami o pokój małego alergika, o konieczność zmiany pracy czy też kontakt ze zwierzętami domowymi.

Oczywiście Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego będzie wydarzeniem dedykowanym dla wszystkich gałęzi alergologii – dlatego nie zabraknie tam wątków pediatrycznych, dermatologicznych, okulistycznych, laryngologicznych czy też kierowanych dla lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek alergologicznych. Wielką zaletą Kongresów PTA jest szerokie spektrum poruszanych tematów i już teraz mogę zapewnić, że uczestnicy tego wydarzenia nie będą zawiedzeni nie tylko ilością, ale i jakością wystąpień prezentacji. Zachęcam do systematycznego odwiedzania stron internetowych PTA, gdzie będziemy wkrótce publikować informacje o naszym spotkaniu.

Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w Kongresie PTA w Mikołajkach – czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce by rozmawiać i dyskutować o wpływie środowiska na alergii niż mazurskie jeziora i lasy?

Do zobaczenia!

Prof. dr hab. Marek Kulus
Prezydent-Elekt
Polskiego Towarzystwa Alergologicznego